Słowo Podlasia nr 36/2003
Studium celne w Białej Podlaskiej przyjmuje jeszcze zapisy na pierwszy rok dwuletniego cyklu kształcenia w specjalnościach celnej i spedycyjnej. 20 września przeprowadzone zostaną rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami. Nauka w szkole jest odpłatna. Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele. To znakomity sposób na zdobycie kwalifikacji dających szansę na podjęcie interesującej pracy. Żeby wystartować, trzeba mieć ukończoną szkołę średnią. Ale nawet, gdy się ma dyplom wyższej uczelni, można tu zdobyć drugi zawód.
Studium dało mi szersze spojrzenie na sprawy celne - mówi Barbara Andrzejuk, kierownik Składu Celnego w Wólce Dobrzyńskiej. Wcześniej była jednym z pracowników składu. Po ukończeniu Studium szybko awansowała. Podobnie jak ona, o zaletach wiedzy zdobytej w tej szkole wiedzą jej absolwenci, którzy znaleźli pracę w wyuczonej specjalności, a jeśli jeszcze nie, niewątpliwie znajdą ją po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Wcale nie dlatego, żeby ta Unia dawała pracę sama z siebie, ale dlatego, że wtedy zaistnieją, zostaną wręcz wymuszone, warunki do powstawania nowych składów celnych i firm spedycyjnych oraz rozwoju już istniejących. Szansą na pracę będzie również znaczne rozszerzenie etatowe granicznych służb celnych i innych o podobnym charakterze, niezbędnych do obsługi granicy. To może być szczególnie wyraźne na południowym Podlasiu, mającym cztery ważne przejścia graniczne z Białorusią, leżące na perspektywicznym szlaku gospodarczym łączącym Europę Wschodnią i Azję z Unią Europejską. Będzie to nie tylko sam rezultat szybkiego przyjęcia Układu z Schengen. Na ludziach pracujących nad Bugiem spocznie ciężar zapewnienia bezpieczeństwa celnego ale też sprawnej wymiany towarowej na tym kierunku. Studium obok umiejętności bardzo praktycznych, stara się wyposażyć absolwentów w wiedzę o charakterze akademickim, dającą możliwość szerokiej orientacji w bieżących problemach i uwarunkowaniach procesów ekonomicznych i gospodarczych. Stąd częste wizyty wybitnych specjalistów i naukowców z czołowych placówek i instytucji zajmujących się tymi sprawami. Wykłady w Studium prowadzi m.in. prof. dr hab. Jacek Brdulak, ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Profesor od początku powstania szkoły jest jej konsultantem naukowym. Innym ważnym prelegentem jest dr Andrzej Muszyński, członek władz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Z inicjatywy prezesa Agencji Consultingowej "Rectus - WOC" (prowadzącej szkołę) Tadeusza Kucharuka, pod jej auspicjami odbywały się ważne konferencje związane z funkcjonowaniem granicy, jej ochroną przez Straż Graniczną i służby celne, stanem i rozwojem infrastruktury oraz kształceniem kadr na jej potrzeby. Przeprowadzono wspólnie z Bialskopodlaską Izbą Gospodarczą oraz Stowarzyszeniem na rzecz integracji Polski z Unią Europejską, spotkanie z dr. Piotrem Pyszem, docentem z Uniwersytetu w Oldenbergu (Niemcy). Wygłosił odczyt o problemach związanych z rozszerzeniem Unii Europejskiej na Wschód z punktu widzenia Zachodu. Inne spotkanie dotyczyło przepływu osób przez granicę państwową między Polską i Białorusią. Prelegentem był komendant Granicznego Punktu Kontrolnego w Terespolu mjr Wojciech Wołoch. Niezmiernie ważne merytorycznie z punktu widzenia profilu Studium było spotkanie z dyrektorem Izby Celnej w Białej Podlaskiej dr. Piotrem Witkowskim. Dotyczyło ono szerokiej problematyki przystosowania polskiego prawa celnego do unormowań obowiązujących w UE.
Jak widać Studium Celne staje się ważną placówką edukacyjną gdzie obok kształcenia specjalistów w dwóch dziedzinach związanych z funkcją gospodarczą granicy - cle i spedycji - rodzi się też forum do wymiany poglądów i doświadczeń na ten temat.
Siedziba Studium mieści się przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Leszczynowej i tu należy składać podania. W celu uzyskania szczegółowych informacji można zatelefonować pod nr tel. 342-69-51. Placówka ma uprawnienia szkoły publicznej. Nauka trwa dwa lata (cztery semestry). Absolwenci otrzymują świadectwo w zawodzie: technik rachunkowości albo technik spedytor. /tr./